Uzbekistan naszym partnerem

uzbekistan

W poprzednim artykule wspomniana przez nas współpraca naszego miasta wraz z uzbeckim miastem Namangan przynosi już pierwsze pozytywne efekty. Przypomnijmy, iż 6 czerwca bieżącego roku nasze władze miasta podpisały porozumienie z radnymi miasta Namangan, podpisana umowa dotyczy zarówno wzajemnej wymiany gospodarczej, kulturowej jak i uczelnianej. Już w te wakacje liczna grupa uczniów miejscowego liceum odwiedziła swoich rówieśników w kraju Azji Środkowej. Lot odbył się z Warszawy, skąd mamy bezpośrednie połączenie ze stolicą Uzbekistanu – Taszkentem. Stamtąd nasi podopieczni udali się busem do miasta partnerskiego. Pierwsze korzyści ekonomiczne po swej stronie może przede wszystkim zapisać firma skład węgla Słupsk, której udało się wynegocjować bardzo korzystny kontrakt na dostawę uzbeckiego węgla, który znany jest ze swej świetnej jakości, braku domieszek i długiego spalania. Przedsiębiorstwo zamówiło aż 50 ton tego surowca wprost z kopalń w Azji. Towar zostanie dowieziony specjalnymi pociągami towarowymi, a termin realizacji transakcji to miesiąc lipiec. Dzięki umowie partnerskiej naszych miast, skład węgla Słupsk wynegocjowały bardzo przyzwoitą cenę, zamierzają w przyszłości częściej importować węgiel z tych rejonów, co zdecydowanie bardziej opłaca się z krajów Azji Środkowej, mimo dość dużych kosztów transportu. Skład węgla Słupsk również zobowiązały się w umowie do przekazania części swego inwentarza firmie z Uzbekistanu. Wkrótce również część pracowników jak i sam prezes spółki zamierzają się tam udać, by przeszkolić pracowników tamtejszej firmy do bardziej efektywnej i produktywnej pracy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii w obróbce, załadunku i dystrybucji węgla.

Leave a Reply